Deň: ss1

8 novembra, 2021

Longital

Názov Iné cesty presne vystihuje náš spôsob fungovania na hudobnej scéne. Už dvadsať rokov po nich kráčame, jazdíme, lietame. Geograficky aj hudobne. Každá cesta nesie v sebe svoju múdrosť a cieľ, ktorý nemusí byť vždy ten, ktorý sme si naplánovali my. Naučili sme sa prijímať nečakané dary, ktoré cesta prináša. D&Sh…

Read More…

Erik Baláž a Karol Kaliský

Chlapci z Arolla Film pripravujú ďalší filmový seriál. V jednotlivých dieloch chcú poukázať na prepojenie života zvierat s celým ekosystémom Karpát. Od drobného hrdziaka, cez plachého hlucháňa až po statného medveďa. Všetci sú závislí na starých stromoch a pralesoch, v ktorých žijú. Spoločne vytvorili ekosystém, ktorý najlepšie zadržiava vodu, sťahuje z atmosféry oxid uhličitý a chráni rozmanitosť života. Napriek tomu sa dnes do hlbokých dolín stavajú cesty a pralesy ustupujú rúbaniskám. Len v Rumunsku bolo za posledných 15 rokov zničených viac ako 110 000 ha pralesov. Posledná európska divočina zomiera a my musíme urobiť všetko pre jej ochranu….

Read More…

Daniel Liška

Rieka mnohých tvárí a mien.V Tibete nazývaná Maquan Cangpo, Jarlung Cangpo, Cangpo. V Indii veľtok poznajú pod menom Siang a Brahmaputra. Na rovinách Bangladéša jej vravia Džamuna, Meghna, Padma. Pokojná i nespútaná. Večná Brahmaputra….

Read More…

Peter Belanec

Krajina s krvavou históriou v ktorej sa krehký mier kryštalizoval takmer polstoročie. O vojnovej histórii hovoria miestny obyvatelia neradi. Krajšou témou sú čoraz viac stále pôvodné etnické skupiny tvoriace väčšinu obyvateľstva Juhu. Práve tí sú už desať rokov právom píšu svoje novodobé dejiny samostatnej krajiny….

Read More…

Matúš Lašan

Na svete je veľa známych a dobre značených diaľkových turistických trás. Greater Patagonian Trail (GPT) medzi ne nepatrí. Už manuál k prechodu vás v prvej vete upozorní, že oficiálne trasa neexistuje. Jej náročnosť sa odzrkadľuje aj v počte turistov. Zatiaľ čo na americký Pacific Crest Trail sa ich ročne zapíše okolo osem tisíc, do Patagónie sa ich pravidelne chystá len pár desiatok. Navyše GPT zatiaľ v jednej sezóne neprešiel nik….

Read More…

Zdenko Somorovský

Skutočné dobrodružstvo sa ukrýva vonku, ďaleko od pohodlia domova. …

Read More…