Deň: ss1

8 novembra, 2021

Longital

Názov Iné cesty presne vystihuje náš spôsob fungovania na hudobnej scéne. Už dvadsať rokov po nich kráčame, jazdíme, lietame. Geograficky aj hudobne. Každá cesta nesie v sebe svoju múdrosť a cieľ, ktorý nemusí byť vždy ten, ktorý sme si naplánovali my. Naučili sme sa prijímať nečakané dary, ktoré cesta prináša. D&Sh…

O prednáške

Erik Baláž a Karol Kaliský

Chlapci z Arolla Film pripravujú ďalší filmový seriál. V jednotlivých dieloch chcú poukázať na prepojenie života zvierat s celým ekosystémom Karpát. Od drobného hrdziaka, cez plachého hlucháňa až po statného medveďa. Všetci sú závislí na starých stromoch a pralesoch, v ktorých žijú. Spoločne vytvorili ekosystém, ktorý najlepšie zadržiava vodu, sťahuje z atmosféry oxid uhličitý a chráni rozmanitosť života. Napriek tomu sa dnes do hlbokých dolín stavajú cesty a pralesy ustupujú rúbaniskám. Len v Rumunsku bolo za posledných 15 rokov zničených viac ako 110 000 ha pralesov. Posledná európska divočina zomiera a my musíme urobiť všetko pre jej ochranu….

O prednáške

Daniel Liška

Rieka mnohých tvárí a mien.V Tibete nazývaná Maquan Cangpo, Jarlung Cangpo, Cangpo. V Indii veľtok poznajú pod menom Siang a Brahmaputra. Na rovinách Bangladéša jej vravia Džamuna, Meghna, Padma. Pokojná i nespútaná. Večná Brahmaputra….

O prednáške

Ján a Nikola Hurtukovci

Čína. Krajina plná rozporov. Veľké hlučné preplnené mestá striedajúce sa s dychvyrážajúcimi výhľadmi panenskej prírody. Krajina, ktorá bola odpradávna centrom ľudskej vzdelanosti i centrom…

O prednáške

Jozef Šibík

Prednáška oboznámi divákov s prácou vedca na Aljaške, životom v tejto časti sveta, ochranou prírody a divočinou boreálnej a subarktickej zóny Severnej Ameriky. Dotkne sa aktuálnych tém klimatickej zmeny, porovnania možností Slovenska a USA v oblasti vedy, ochrany prírody ako aj bežného života….

O prednáške

Jakub Sakala

Vo februári 2022 plánujem vo dvojici s Františkom Kasaničom uskutočniť kompletný prechod zamrznutého jazera Bajkal. Dĺžka plánovanej trasy je 640 km. Prechod…

O prednáške

Viliam Pichler

Sibírske lesy majú svoju severnú hranicu v najvyššej, SZ časti Stredosibírskej plošiny, v údoliach riek presekávajúcich Putoranskú náhornú plošinu. Jej názov pochádza z jazyka Evenkov a znamená „hory bez vrcholov“. Lesy Putorany predstavujú najsevernejší výbežok súvislého lesného biómu na planéte Zem. Ich existenciu umožňuje ochrana, ktorú poskytujú mohutné horské chrbty pred severnými arktickými vetrami. Miestne súvislé lesy sú tvorené najmä smrekovcom a smrekom….

O prednáške

Ľubomír Kováč

Bol to trochu streštený nápad vybrať sa v júli v horúčave stopom okolo Alžírska… Motiváciou bola kniha Jiřího Haleša „Sahara není jen písek“….

O prednáške

Na začiatok stránky