Peter Dosedla

Južný Sudán - najvyšší ľudia planéty a ich fascinujúce ceremónie a rituály

Sobota o 14:00-15:00 — Sála č. 1

O prednáške

Kedysi najväčšia krajina Afriky, ktorá sa po najdlhšej občianskej vojny v histórii ľudstva rozdelila a vznikla tato najmladšia uznaná krajina tejto planéty. Ma za sebou 11 rokov existencie, sedí na jednej z najväčších ropných ložísk na svete a i tak patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Nádherná krajina, ktorú zúrodňuje rieka Níl, ktorá vytvára jednu z najúrodnejších oblasti Afriky je v ostrom kontraste s tým, že stále je asi 80% žien negramotných, že ani 10% ľudí nemá prístup k vode a sanitárnym zariadeniam, či medicínskej starostlivosti. Pri tejto návšteve som sa snažil preniknúť ku kmeňom Dinka, ci Mundari, ktorí sú najvyššími ľuďmi tejto planéty a splynúť s ich každodennými rituálmi, ktoré sa točia najmä okolo ich nekonečných stád zebu. Čo je najväčším honorom medzi klanmi kmeňov Mundari? Prečo Dinkovia vyzerajú natretí popolom ako keby oslavovali Halloween každý deň? A prečo je ideál krasy skarifikované čelo a oranžové vlasy? Poďte sa so mnou ponoriť do bežného života týchto kmeňov, ktorí ešte stále bojujú s našou digitálnou civilizáciou, ale do kedy sa im podarí odolávať nástrahám tejto doby?

Peter Dosedla

Bývalý top manažér, dnes skôr už skôr investor a entuziastický nadšenec všetkého nového, vrátane startupovej scény, ale najmä globetrotter. Vyše dvadsať rokov plával vo vodách veľkého medzinárodného biznisu a vybudoval spoločnosť, ktorá zamestnávala vyše pätnásť tisíc ľudí. Celý profesionálny život cestoval a keď chcel uspieť, musel sa snažiť porozumieť rôznym kultúram, civilizáciám.
„Pred par rokmi som naplno vplával do vôd cestovateľstva a začal planétu brázdiť do jej najvzdialenejších kútov a našiel záľubu vo vojnových alebo vojnou postihnutých regiónoch. Prečo? Lebo práve tam sa píšu príbehy, ktoré ma veľa naučili a stále naučia, a kde dokážem neustále nachádzať nové výzvy, ale najmä - práve v týchto končinách sveta sa rodili naše dejiny a civilizácie. A preto u mňa, keď sa povie Afganistan, Syria, Irak, či iné krajiny dlhodobo zmietajúce sa vo vojnách, neevokuje nič iné, ako bájnu Hodvábnu cestu, karavány, ktoré neprevážali len tovar, ale najmä nove poznatky a objavy, a tak sa aj ja takto na cestách prenášam na miesta, ktoré formovali našu civilizáciu. Keďže je život prikrátky a na tejto planéte sme iba na krátky okamih návštevníkmi, rozhodol som sa žiť neobyčajne, preto som doteraz precestoval 152 krajín a navštívil všetkých sedem kontinentov, ale ciel nie je prejsť všetky krajiny, lebo cieľom je cesta.“

Na začiatok stránky