Erik Baláž a Karol Kaliský

Divé Karpaty - európska Amazonia

Sobota o 21:00-22:00 — Sála č. 1

O prednáške

Chlapci z Arolla Film pripravujú ďalší filmový seriál. V jednotlivých dieloch chcú poukázať na prepojenie života zvierat s celým ekosystémom Karpát. Od drobného hrdziaka, cez plachého hlucháňa až po statného medveďa. Všetci sú závislí na starých stromoch a pralesoch, v ktorých žijú. Spoločne vytvorili ekosystém, ktorý najlepšie zadržiava vodu, sťahuje z atmosféry oxid uhličitý a chráni rozmanitosť života. Napriek tomu sa dnes do hlbokých dolín stavajú cesty a pralesy ustupujú rúbaniskám. Len v Rumunsku bolo za posledných 15 rokov zničených viac ako 110 000 ha pralesov. Posledná európska divočina zomiera a my musíme urobiť všetko pre jej ochranu.

Erik Baláž a Karol Kaliský nám porozprávajú o potrebe ochrany najdôležitejších území, najmä južných Karpát v Rumunsku, ale aj viacerých pohorí na Slovensku, ktoré sú súčasťou Karpatského oblúka. Prednáška bude zameraná na propagáciu prírodných hodnôt a zvýšenie povedomia verejnosti o potrebe ochrany jedinečného a citlivého územia Karpát. Spestrená bude fotografiami z karpatskej divočiny od Karola Kaliského.

Erik Baláž a Karol Kaliský

Erik Baláž
(nar. 1978) vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času v divokej prírode.
V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Už počas štúdií bol aktívny v kampaniach Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktorých cieľom bola ochrana prirodzených lesov a veľkých šeliem. Zohral kľúčovú rolu v úspešnej kampani na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách. Toto územie dnes predstavuje najväčšie divoké územie na Slovensku. Je spoluautorom viacerých úspešných filmov v produkcii Arolla Film.

Karol Kaliský
* 1978 Lipt. Mikuláš. Aktivista, filmár, ochranár. Detstvo prežil spoznávaním nízkotatranskej prírody. Vyrastal v lesnícko-ochranárskej rodine. V roku 2001 ukončil štúdium lesníctva vo Zvolene. Po ukončení školy najskôr pracoval ako samostatný projektant v Lesoprojekte. Neskôr pôsobil ako účastník Projektu na záchranu tatranského kamzíka. Ďalších päť rokov robil odborného pracovníka na Správe TANAP-u v pozícii lesníka. S fotografovaním divej prírody začal v roku 1995, spolu s bratom Miroslavom a bratrancom Tomášom sa prostredníctvom stránky http://www.WILDlife.sk dodnes snažia nadchnúť ľudí pre myšlienku ochrany divočiny. Najväčší vplyv na neho malo stretnutie s Erikom Balážom, s ktorým spolupracuje už viac ako 20 rokov. Od roku 2011 pracoval vo filmovej spoločnosti Arolla Film ako filmár, podieľal sa na oceňovaných dokumentárnych filmoch Vlčie hory, Život v oblakoch, Nesmrteľný les a Živá rieka. Je autorom úspešnej knihy Rok v divočine. V súčasnosti je jedným zo signatárov a tvárí občianskej iniciatívy My sme les.

Na začiatok stránky