Gréta Čandová
103 dní v Nepále: Od dobrovoľníctva k Annapurne.
Piatok o 19:30-20:30 — Sála č. 1
O prednáške
Vraví sa, že do Nepálu idete kvôli prírode a vraciate sa tam kvôli ľuďom.
Tri mesiace som žila v dedinke v oblasti Sindhupalchowk, blízko hraníc s Tibetom, a denným program bola manuálna robota na stavbe školy zničenej v zemetrasení. Príbytkom bol stan a sprchou vedro, najvýraznejším pocitom, ktorý všetko prestupoval, boli vznikajúce väzby a priateľstvá s domácimi.
Potom som 3 týždne sama kráčala jednou z najfascinujúcejších oblastí, Himalájami, a trek okolo Annapurny si predlžovala, lebo čo bude potom, keď prestaneme kráčať? Čo bude po návrate?
Etické dilemy rôznych druhov dobrovoľníctva, čaro Nepálu, snaha porozumieť, čo spôsobovalo, že to bolo jedno z najšťastnejších období, aké som mala to privilégium (osobné, ale aj to bielej Európanky) zažiť, a či je možné si toto hodnotové poznanie priniesť do každodennosti Slovenska so sebou.
Gréta Čandová
Živí sa písaním a editovaním textov na voľnej nohe, občas fotografovaním. V minulosti pracovala s ľuďmi bez domova a v oblasti dostupného bývania s odbornou podporou (Housing First); v Northern Lights Center v Reykjavíku ako sprievodkyňa a pracovníčka múzea; pracovala v rožňavskom Kultúrno-kreatívnom centre Kláštor či na komunitných projektoch občianskych novín. Je spoluautorkou knihy Na Chrbte (Žurnál, 2023) o slovenskom vysokohorskom nosičstve.
K správnemu fungovaniu potrebuje les, vodu, prírodu.