Ján a Nikola Hurtukovci

Posvätné hory a kláštory Číny

Sobota o 18:40-19:40 — Sála č. 1

O prednáške

Čína. Krajina plná rozporov. Veľké hlučné preplnené mestá striedajúce sa s dychvyrážajúcimi výhľadmi panenskej prírody. Krajina, ktorá bola odpradávna centrom ľudskej vzdelanosti i centrom ľudskej potreby v niečo alebo v niekoho veriť. Bola a stále je krajinou, v ktorej sa stretáva niekoľko náboženských prúdov žijúcich v tolerancii.

V roku 2016 som sa zúčastnil expedície v severnej Číne s partiou ľudí na čele s mojim dlhoročným učiteľom čínskych bojových umení. Vďaka jeho znalostiam a skúsenostiam sme zdolali najvýznamnejšie pútnické hory severnej Číny. Navštívili sme budhistické a taoistické kláštory s rôznymi prímesami lokálnych náboženstiev. Na našej ceste za poznaním sme dokopy vyšľapali približne 60 000 schodov a prepotili nejedno tričko.

V roku 2018 sa expedícia zopakovala, tentokrát už aj s mojou priateľkou Nikolkou. Našim cieľom boli hory južnej Číny, aby doplnili našu „zbierku“ o ďalšie posvätné miesta. Prešli sme bránou, cez ktorú vidno nebesia a prechádzali sa záhradami taoistického Nebeského majstra. Našim snom je opäť sa vrátiť do Číny, aby sme vyšli na poslednú tzv. veľkú budhistickú horu.

Ján a Nikola Hurtukovci

Janko a Nikolka. Nadšenci východnej kultúry a filozofie, vášniví cvičenci čínskych bojových umení, študenti alternatívnej medicíny a liečenia. Okrem toho Janko učí na univerzite a stíha ešte aj programovať. Nikolka masíruje a tiež ju zaujíma výchova a vzdelávanie detí predškolského veku.

Na začiatok stránky