Ján Lopušek

Barma - šťastní ľudia v krutej krajine

Sobota o 16:00-17:00 — Sála č. 1

O prednáške

V roku 2015 povolila Myanmarská junta slobodné voľby a narozdiel od roku 199O tentokrát aj umožnila zvolenej líderke Aung San Suu Kyi ujať sa moci. Do roku 2021 kedy znova začala občianska vojna bolo toto 6 ročné okno relatívne pokojným priestorom na rozvoj krajiny a možnosti cestovať po nej menšej časti slobodne. B roku 2019 som mal to šťastie a túto krajinu precestoval, stopoval po nej, navštívil odľahlé miesta vzdialených kmeňov. Barma je mimoriadne “nákazlivá” krajina, zaryje sa vám pod kožu a nechá niečo tajné a milujúce ako nenaplnená láska. Barmania sú podľa mnohých cestovateľských sprievodcov najusmievavejšími ľuďmi na svete. A to napriek životu v chudobe a utláčaní vojenskou diktatúrou.

Prednáška teda bude nielen cestovateľská a osobná, ale trochu ja politická, vysvetľujúca miestne pomery, históriu a dnešnú situáciu. 

Táto krajina ma vnútorne zmenila, už nikdy nebude rovnaký ako pred jej návštevou. Pokúsim sa vám z toho čo najviac odovzdať.

Ján Lopušek

Miestny aktivista z Gemera, pomáhač, bývalý korporátny hipisák, ktorý si na cesty zarábal v Prahe v IT firmách. Aktuálne sporí na ďalšiu cestu.

Na začiatok stránky