Mária a Jozef Šibíkoví s deťmi

Od vyprahlého juhozápadu USA po Severný ľadový oceán na Aljaške: Cestovanie a práca botanikov s deťmi v teréne

Sobota o 15:00-16:00 — Sála č. 2

O prednáške

Ste zvedaví na dobrodružstvá rodiny, ktorá spája vášeň pre vedu s radosťou z objavovania? Stretnite Šibíkovcov, dynamický pár rešpektovaných vedcov, botanikov a ekológov, ktorí berú svoje deti na nezabudnuteľné cesty do terénu, tentokrát naprieč Spojenými štátmi od vyprahlého juhozápadu až po Aljašku!

Od slnkom zaliatych polopúští sužovaných suchom na juhu až po nezabudnuteľné boreálne lesy a arktídu na Aljaške. Mária a Jozef s Jankom a Editkou sa s nami podelia o svoje zážitky, skúsenosti s prekonávaním výziev a radosťou z terénneho bádania a cestovania ako rodina.

Na tejto zaujímavej prednáške sa dozviete o:

  • Prekážkach, ktoré prekonávajú na ceste za poznaním;
  • Zábave a vzrušení z objavovania rozmanitých biootopov a ekosystémov;
  • Jedinečnej príležitosti, ktoré deti získali prostredníctvom týchto dobrodružstiev;
  • Ako sa rodinné puto a vzdelávanie ruka v ruke spájajú na takýchto akciách.

Nenechajte si ujsť túto príležitosť inšpirovať sa ich príbehmi, prácou a krásami navštívených miest! Objavte, ako môže vášeň rodiny pre vedu vytvoriť trvalé spomienky a cenné lekcie pre ďalšiu generáciu.

Mária a Jozef Šibíkoví s deťmi

Samostatný vedecký pracovník na Botanickom ústave Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV. Zaoberá sa ekológiou rastlinných, predovšetkým horských, spoločenstiev, druhovou diverzitou, fytogeografiou reliktných arkto-alpínskych druhov, vplyvom pasenia na horskú vegetáciu a využitím veľkých databáz v ekológii a botanike. Tiež vplyvom klimatických zmien na biotu, dynamikou vegetácie, lesnými a krovinovými spoločenstvami, oligotrofnými vrchoviskovými porastami a variabilitou príbrežnej vegetácie. V spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a matematikmi na STU spolupracuje na vytvorení softvéru na determináciu biotopov s využitím diaľkového prieskumu Zeme. Je spoluautorom poslednej zonácie, ktorá bola vypracovaná tímom expertov zloženého zo všetkých prírodovedne zameraných odborov na základe objektívnych vedeckých kritérií zohľadňujúcich prioritné funkcie národných parkov. Táto bohužiaľ z politických dôvodov nebola doteraz akceptovaná. Okrem Botanického ústavu CBRB SAV dlhší čas pôsobil na univerzitách v Colorade, Aljaške či Západnom Kapsku v Južnej Afrike. Terénny výskum zameraný na riešenie viacerých problematík absolvoval na štyroch kontinentoch od Európy cez Afriku až po Južnú a Severnú Ameriku.

Na začiatok stránky