Karol Kaliský, Erik Baláž

Miznúci svet hlucháňa

Piatok o 19:30-20:30 — Sála č. 2

O prednáške

Chlapci z Arolla Film dokončili minulý rok ďalší film. Vysvetľujú v ňom prečo je také dôležité chrániť horské lesy, ešte donedávna bezpečný domov vzácneho a ohrozeného hlucháňa hôrneho.
Erik Baláž a Karol Kaliský nám porozprávajú o potrebe ochrany naozaj rozľahlých prepojených území, ktoré môžu zachrániť nie len hlucháňa, ale aj nás samotných. Situácia je mimoriadne vážna – okrem priameho ohrozenia lesných ekosystémov ťažbou dnes čelíme prehlbujúcej sa klimatickej kríze, či bezprecedentnejkríze biologickej rozmanitosti. Prirodzené horské lesy nám pomáhajú sťahovať oxid uhličitý z atmosféry, poskytujú priestor pre rekreáciu, majú obrovskú vodozádržnú schopnosť…

Prednáška bude zameraná na zvýšenie povedomia verejnosti o potrebe reformy národných parkov a nevyhnutnosti komplexnej ochrany jedinečných a citlivých horských území Slovenska.

Karol Kaliský, Erik Baláž

Karol Kaliský " *1978 Lipt. Mikuláš. Aktivista, filmár, ochranár. Detstvo prežil spoznávaním nízkotatranskej prírody. Vyrastal v lesnícko-ochranárskej rodine. V roku 2001 ukončil štúdium lesníctva vo Zvolene. Po ukončení školy najskôr pracoval ako samostatný projektant v Lesoprojekte. Neskôr pôsobil ako účastník Projektu na záchranu tatranského kamzíka. Ďalších päť rokov robil odborného pracovníka na Správe TANAP-u v pozícii lesníka. S fotografovaním divej prírody začal v roku 1995, prostredníctvom fotografií sa dodnes snaží nadchnúť ľudí pre myšlienku ochrany divočiny. Najväčší vplyv na neho malo stretnutie s Erikom Balážom, s ktorým spolupracuje už skoro 25 rokov. Od roku 2011 pracoval vo filmovej spoločnosti Arolla Film ako filmár, podieľal sa na oceňovaných dokumentárnych filmoch Vlčie hory, Život v oblakoch, Nesmrteľný les a Živá rieka. Je autorom úspešnej knihy Rok v divočine. V súčasnosti je jedným zo signatárov a tvárí občianskej iniciatívy My sme les.

Na začiatok stránky