Marcel Rebro

Nenci - nomádi ruskej Sibíri

Piatok o 16:00-17:00 — Sála č. 1

O prednáške

Medzinárodne oceňovaný dokumentárny fotograf, cestovateľ a dobrodruh Marcel Rebro porozpráva a odprezentuje jedinečné fotografie zo života „ruských Eskimákov“ – NENCOV. O živote vymierajúceho etnika žijúceho na nehostinnom severe Ruska. O tradičných pastieroch sobov, ktorí každý rok ženú svoje stáda 600 kilometrov na juh na zimné pastviská. Na pastviská kde je metrová pokrývka snehu a teploty klesajú bežne k -40°C. A v týchto podmienkach žijú ľudia, z ktorých väčšina v živote nespala v budove a prípadnú cestu k lekárovi vyčísľujú v dňoch. Ľudia ktorí namiesto zeleniny jedia surovú sobiu pečeň, pijú sobiu krv. Ľudia ktorí lovia soby tak ako ich predkovia – lasom a nožom. Ľudia ktorí strávia 6 mesiacov z roka na ceste so svojim stádom a vlastnia len to čo dokážu uviezť na svojej v podstate nekonečnej púti na juh a potom späť na sever. Ľudia čo sú napriek tomu šťastní a spokojní. Nenechajte si ujsť príležitosť dozvedieť sa ako sa „šoféruje“ záprah sobov alebo ako bezpečne vykonať potrebu uprostred sobieho stáda.

Marcel Rebro

K vôni vývojky som prvý krát pričuchol v roku 1985 v Stredisku vrcholového športu v Lučenci. S foťáčikom Smena 8M som sa snažil zachytávať kolegov parašutistov pri pristávaní, výskoku z lietadla, ba dokonca aj počas voľného pádu. Zväčšovák a červené svetlo sa stali mojimi priateľmi …
Dnes som takmer výlučne čiernobiely. Pri čiernobielej fotke si nerobím ťažkú hlavu z vyváženia bielej, farebných profilov pri tlači a viac si vychutnávam samotné fotografovanie. Čiernobiela fotografia ma oslobodzuje.

Na začiatok stránky