Michal Greško

Piknik na lietajúcom koberci s Eugenom

Sobota o 14:00-15:00 — Sála č. 2

O prednáške

Eugen Gindl (1944 – 2021) reportér, spisovateľ, novinár, dramatik, scenárista, ochranár, aktivista, spoluzakladateľ  VPN, hubár, dobrodruh, homo politicus.

Výlety s Eugenom to nikdy nebola len taká obyčajná turistika. Bol to pohyb a pobyt v krajine s otvorenými očami, ušami a srdcom. Vnímanie kvetov, hmyzu, zvierat, premien krajiny v opakovaných cykloch ročných období. S odstupom rokov citlivo vnímal ekologické, sociálne, kultúrne zmeny krajiny v plynúcom čase. S úprimným záujmom načúval turistom, horalom, vidiečanom v miestnej krčme, aby následne ich videnie reflektoval v kontexte vývojových trendov  spoločnosti a sveta.   Andrej Bán v nekrológu o Eugenovi napísal: Pre mňa si bol vždy impozantný zjav starozákonného proroka. Človek – strom. Košaté boli korene tvojho poznania (kam sa hrabe Wikipédia) a múdrosti, košatá bola tvoja brada, hriva vlasov a tiež vety a súvetia, podľa ktorých som vždy neomylne spoznal tvoj rukopis.“ Košaté bolo dobrodružstvo poznať ťa a aspoň na kúsku cesty sa nechať zviesť na tvojom lietajúcom koberci,  dodávam.

Michal Greško

Ako ochranár – dreveničiar, som sa podieľal na akcii „Senníky a salaše ako turistické útulne“, organizoval obnovu usadlostí na Kokávke v Muránskej Zdychave, do dnes sa angažujem pri opravách a údržbe NKP Mlyny na Oblazoch v Kvačianskej doline. Tam som sa v roku 1980 prvý krát stretol s Eugenom Gindlom, vtedy reportérom časopisu Život. Neskôr sa naše cesty niekoľko krát skrížili, spoločne sme absolvovali výlety po Slovensku a v neďalekých Alpách, k iným ma inšpiroval a niektoré jeho obľúbené miesta som navštívil z úctou k nášmu priateľstvu až po jeho odchode na večnú cestu. Niečo z toho, čo mi Eugen ukázal a čo ma naučil, sa pokúsim zdieľať aj s vami.

Na začiatok stránky