Ondrej Kameniar

Prekliate hory - srdce balkánskej divočiny

Piatok o 17:00-18:00 — Sála č. 1

O prednáške

Keď sme sa pred 12 rokmi prvýkrát dozvedeli, že na hraniciach Albánska, Čiernej hory a Kosova existujú akési Prekliate hory, boli sme unesení.

Vápencové štíty plné jaskýň, kilometer a pol hlboké kaňony bez ciest, pralesy, svojrázne horské usadlosti a divoké historky, kolujúce okolo týchto hôr nás úplne zmagnetizovali. Pre zoológa/ekológa bolo lákavé vidieť aj kúsok od seba nažívať kamzíky s korytnačkami a hlucháne s roháčmi. Hneď na prvej ceste krížom cez hory sme okrem nádhernej divočiny zažili aj menší preplesk: okradla nás ozbrojená banda a zažili sme veľmi horúce chvíle. Táto skúsenosť ma ale neodradila a vybral som sa sem ešte ďalšie štyri razy – preskúmať tajomný kaňon, z ktorého neboli na Google Earth-e takmer žiadne fotky, zakladať výskumné plochy pre najväčší výskum európskych pralesov a pozrieť si tunajšiu prírodu aj s neďalekým Skadarským jazerom počas skorej jari. V prednáške sa pokúsim zhrnúť to najzaujímavejšie z mojich piatich výprav do nezabudnuteľnej divočiny tohto regiónu, ktorá mi už navždy prirástla k srdcu.       

Ondrej Kameniar

Ondrej ukončil doktorantúru na Fakulte lesnické a drevařské ČZU, kde sa venoval ekológii lesa, konkrétnejšie výskumu pralesov- človekom nenarušených lesov. Toto jeho zameranie mu zaručovalo dostatok možností na pobyt v tých najdivokejších kútoch Karpát a Balkánu, kde sa vyskytoval už aj pred tým na viacerých cestovateľských výpravách. Dnes sa angažuje predovšetkým v iniciatíve My sme les, ktorá sa snaží o zlepšenie ochrany národných parkov na Slovensku, ako aj v organizácii Lesmír, kde pracujú na približovaní divokej prírody ľuďom. Svojimi fotografiami, prednáškami či textami sa snaží predovšetkým upriamovať pozornosť ľudí na nutnosť ochrany prírody a jej rozumného využívania. V roku 2021 bol časopisom Forbes Slovensko vybratý do ankety 30 pod 30- 30 talentovaných Slovákov pod 30 rokov.

Na začiatok stránky