Pavel Herich

O cestách podzemím Demänovských jaskýň

Piatok o 19:30-20:30 — Sála č. 2

O prednáške

Z krajiny drakov v 17. storočí sa postupne zmenila na miesto mimoriadnych objavov, veľkých vášní a ruchu civilizácie. Demänovská dolina je mimoriadne miesto slovenskej prírody s najrozsiahlejším jaskynným systémom a 500 jaskyňami na relatívne malom a človekom ťažko skúšanom území. Okrem tisícov postelí pre turistov je tu viac než stovka jaskynných brlohov, biotop množstva na život v podzemí adaptovaných, často ešte neznámych druhov alebo aj najdôležitejší zdroj pitnej vody Liptova…

Ako sa skúmali a skúmajú Demänovské jaskyne? Ako sa trávia hodiny a dni v podzemí? Ako sa prejavuje civilizácia na podzemných riekach? A čo prinieslo 15 rokov práce na novej knihe o Demänovských jaskyniach… O tom bude prednáška speleológa a environmentalistu P. Hericha.

Pavel Herich

Speleológ, environmentalista, žije v Liptovskom Mikuláši.
Vyštudoval Environmentálny manažment na UMB v Banskej Bystrici (Mgr.), študoval krajinné inži-nierstvo v Prahe, filozofiu a estetiku v Bratislave a Brne, aktuálne je externým doktorandom na UK v Bratislave v odbore geoinformatika – geomorfológia.
Pracuje na Správe slovenských jaskýň, zaoberá sa mapovaním a výskumom jaskýň. Aktuálne mu vyšla rozsiahla monografia „Demänovské jaskyne“. Vedie OZ pre Dolinu, environmentálnu organizá-ciu, ktorú spoluzakladal s cieľom riešiť rozsiahle environmentálne problémy Demänovskej doliny. Petícia k tejto problematike sa stala jednou z troch najväčších enviropetícií Slovenska, k riešeniam napísal publikáciu „Holistický manažment chráneného územia v kontexte masového turizmu na prí-klade Demänovskej doliny“. Vedie tiež Jaskyniarsky klub Demänovská Dolina a je podpredsedom Slo-venskej speleologickej spoločnosti. Na Slovensku sa podieľal na objavoch takmer dvoch desiatok ki-lometrov podzemných priestorov.

Na začiatok stránky