Peter Dosedla

Podmorský balet v Pacifickom kráľovstve

Sobota o 20:00-21:00 — Sála č. 1

O prednáške

Keď sa povie, že je niečo ďaleko, tak prísť tam znamená vydať sa ešte ďalej, ako ďaleko. Prosto ísť na koniec sveta a potom ešte trochu. Viac ako dva dni, päť letov, minimálne 30 hodín v lietadle, prosto skoro polovica rovníka, teda vyše 20 000 km a ste tam! V jedinom kráľovstve Pacifiku! Malý, hrdý národ, ktorý si nikdy žiadna koloniálna veľmoc nepodrobila. A keď ste už tak ďaleko, tak prečo si nezájsť na balet? A to nie hocijaký. Podmorsky. Či podoceánsky? Aké to bude predstavenie? Prečo by ste nedýchali, aj kebyže nemôžete pod vodou i tak dýchať, ale nedýchali by ste i tak a ústa mali otvorené, keby ste v nich nemali zrovna šnorchel? Poďte sa so mnou pozrieť na najúžasnejšie podmorské predstavenie najväčších živočíchov tejto planéty, ktoré sú dokonalým stelesnením ladnosti pohybov, pričom je to ako keby 30 poschodový panelák tancoval Labutie jazero! Vitajte v Kráľovstve Tonga, vitajte vo svete vráskavcov ozrutných. Ponorme sa spolu nie len do rituálov tohto pacifického národa, ale doslovne aj pod hladinu nespútaného Pacifiku, ktorý skôr na niektorých miestach pripomína Karibik a preto hostí pár mesiacov v roku najväčšie “bábätká” tejto planéty aj s ich matkami v úžasných podmorských jasliach. 

Peter Dosedla

Bývalý top manažér, dnes skôr už skôr investor a entuziastický nadšenec všetkého nového, vrátane startupovej scény, ale najmä globetrotter. Vyše dvadsať rokov plával vo vodách veľkého medzinárodného biznisu a vybudoval spoločnosť, ktorá zamestnávala vyše pätnásť tisíc ľudí. Celý profesionálny život cestoval a keď chcel uspieť, musel sa snažiť porozumieť rôznym kultúram, civilizáciám.
„Pred par rokmi som naplno vplával do vôd cestovateľstva a začal planétu brázdiť do jej najvzdialenejších kútov a našiel záľubu vo vojnových alebo vojnou postihnutých regiónoch. Prečo? Lebo práve tam sa píšu príbehy, ktoré ma veľa naučili a stále naučia, a kde dokážem neustále nachádzať nové výzvy, ale najmä - práve v týchto končinách sveta sa rodili naše dejiny a civilizácie. A preto u mňa, keď sa povie Afganistan, Syria, Irak, či iné krajiny dlhodobo zmietajúce sa vo vojnách, neevokuje nič iné, ako bájnu Hodvábnu cestu, karavány, ktoré neprevážali len tovar, ale najmä nove poznatky a objavy, a tak sa aj ja takto na cestách prenášam na miesta, ktoré formovali našu civilizáciu. Keďže je život prikrátky a na tejto planéte sme iba na krátky okamih návštevníkmi, rozhodol som sa žiť neobyčajne, preto som doteraz precestoval 186 krajín a navštívil všetkých sedem kontinentov, ale ciel nie je prejsť všetky krajiny, lebo cieľom je cesta.“

Na začiatok stránky