Slavomír Pačuta

Kamčatka - Nefalšovaná divočina

Piatok o 17:00-18:00 — Sála č. 1

O prednáške

„Ráno sa nám podarilo zaspať až keď bolo svetlo. Na túto noc nezabudnem do konca života! A aj v tom posmrtnom si to prisámbohu budem pamätať! Jedlo som vyviazal mimo táborisko, no keď sme sa už ukladali v stane, Mišove „o-ou“ predznamenalo ďalší priebeh noci. Zabudol na sušené mäso, ktoré mal bokom vo vaku. Uistil ma, že to pôjde dať do bezpečnej vzdialenosti, no bolo mi nápadné, že sa vrátil asi po 30-tich sekundách. Ja už som bol na polceste do krajiny OZ. Vrátil som sa z nej tak o 7 hodín skôr ako som chcel. Zobudilo ma šuchotanie pár metrov za stanom rovno za hlavou. Doslova ako nejaký zver prehadzuje veci, ktoré Mišo pred spaním odniesol. Buchol som do neho: „Niečo je za stanom.“ Obidvaja sme stíchli a zrazu opäť zvuk igelitky a sáčkov. „Medveď?!” …” 

Kamčatka je poloostrov bez prístupu z pevniny. Kamčatka sú vulkány obmývané Tichým oceánom a tiež ľudia, ktorí žijú v súlade so živlami. Je to miesto, kde ešte sused nezištne pomáha susedovi, miesto, kde nie sú dôležité asfaltové cesty a miesto, kde nenájdete ľudí bez cieľa. Na Kamčatku sa totižto nedá len tak zablúdiť. 3 týždne som pravdivosť týchto faktov prežíval priamo 11 časových pásiem od Slovenska, medzi 22 000 medveďmi a v blízkom kontakte s prírodou i domácim obyvateľstvom. 

Slavomír Pačuta

Lektor a mentor vzdelávacích projektov, CEO STAGEMAN Slovensko s.r.o.
Motto: „Smile and world will smile back to you“ („Usmievaj sa na svet a ten ti úsmev vráti“)
Narodil som sa pod Slanskými vrchmi, ktoré ovplyvnili moje detstvo aj dospievanie. Mama bola lesná robotníčka, v prírode sme ako rodina trávili veľa času a tak nie je prekvapením, že k prírode a horám mám vždy veľmi blízko.
Od štúdií telesnej výchovy na vysokej škole v Banskej Bystrici a Brne až doteraz dávam za dosť môjmu cestovateľskému pudu. Cestovanie mi dáva životný nadhľad a skúsenosti, cez interakcie s krajinami i ľuďmi v nich spoznávam seba. Rád hľadám utíchnutie civilizácie a jej materiálneho blahobytu, svetské nič a naopak, užívanie si prírodného luxusu a stretnutie so sebou samým. Najradšej cestujem úplne tradične (vo videní dnešného sveta netradične). Doteraz som navštívil 9 krajín na bicykli.

Na začiatok stránky