Tomáš Olšovský
Chrobáky gréckych ostrovov – diverzita a endemizmus
Sobota o 14:00-15:00 — Sála č. 2
O prednáške
Ku Grécku patrí viac ako 3000 ostrovov, ktoré ležia predovšetkých v oblasti Egejského mora.
Stredozemné more prešlo od svojho postupného napĺňania vodou pestrým vývojom. Počas jednotlivých ľadových dôb výrazne klesala výška morskej hladiny, čo malo za následok vytváranie pevninských mostov pre príliv nových druhov hmyzu z Afriky, resp. Ázie. V teplejších klimatických obdobiach mnohé z ostrovov zaliala morská voda a postupne sa prerušili spojenia s pevninou. Tieto procesy spolu s pestrým rastlinstvom vytvorili jedinečný priestor na vznik nových druhov, ktoré sa nikde inde na svete nevyskytujú. Grécke ostrovy vynikajú počtom endemitných druhov chrobákov.
V prezentácii vám predstaví niektoré tieto úžasné šesťnohé stvorenia, ktoré unikajú pozornosti prevažnej väčšiny ľudí. Mnohé z týchto druhov sú na pokraji vyhynutia, ohrozujú ich napr. rozsiahle požiare, ktoré úzko súvisia s ľudskou činnosťou alebo prebiehajúcou klimatickou zmenou.
Tomáš Olšovský
je vyštudovaný lesník, vedecký pracovník v Slovenskej akadémii vied, medzinárodne uznávaný odborník na lesnícku entomológiu, bol dlhoročným zamestnancom Správy CHKO Záhorie a 3 roky aj jej riaditeľom. Aktívne sa venuje ochrane vzácnych lesov, revitalizácii mokradí a teplomilných nelesných spoločenstiev. Počas pôsobenia v štátnej ochrane prírody bol pri vyhlasovaní desiatok chránených území. Je spoluautorom viacerých kníh, publikácií, koncepčných a metodických materiálov, ktoré sú zamerané na ochranu ohrozených a vzácnych druhov hmyzu na Slovensku.
Entomológii sa venuje na profesionálnej úrovni a presahuje hranice Slovenska, medzi jeho
najobľúbenejšie lokality považuje širšie okolie mediteránu.